עיצוב חדרי ילדים

" אדם בונה את ביתו ואת חדרו על-פי תבנית אישיותו… או שאדם בונה את ביתו ואת חדרו על-פי דמות חלומותיו ומשאת נפשו " ( יהודה עמיחי )

בהמשך למגמה הכללית של הקפדה על עיצוב פנים במרחב הביתי, גם עיצוב חדרי ילדים ונוער עברו מתיחת פנים ושינוי בהתייחסות. המילה "סטנדארטי" כבר איננה חלק מלקסיקון העיצוב וכל משפחה מבקשת לעצב לעצמה סביבת חיים ייחודית, אסתטית ומתאימה לסגנונה.

עיצוב חדרי ילדים

עיצוב חדרי ילדים – עיצוב פנים אינו שונה במובן זה. אם פעם הסתפקנו במיטת תינוק (שהפכה למיטת נוער), משטח החתלה (שהפך למכתבה) ולשידת אחסון (שהפכה לארון), הרי כיום הדרישות העיצוביות מחדרי הילדים והנוער אינן נופלות משאר חללי הבית.

זאת ועוד, חשוב לזכור שחדר הילדים הוא החדר הדינאמי ביותר מבין חללי הבית. התינוק ההופך לפעוט והפעוט לילד והילד לנער מכתיבים גם את "צמיחת" החדר סביבו.

 

חדרי ילדים מעוצבים

המגמה העיקרית בעיצוב חדרי ילדים היא תשומת לב גדולה מאי פעם בתכנון ועיצוב חדרי הילדים והנוער, הימנעות מתפיסה "תינוקית" או "מתיילדת" בכל הנוגע לחדרים אלה והתאמת העיצוב לסביבה שהיא "כמו של מבוגרים" וכן התאמת החדר לצרכי הילד המתפתח בכל תקופת זמן נתונה .

חשוב לזכור עוד שחדר ילדים, בניגוד לחלקים אחרים בבית, משמש מספר פונקציות בו זמנית – הוא מיועד לשינה, אך גם למשחק, לאירוח, לנשנוש, לצפייה בטלוויזיה, ליצירה, לשעורי בית ועוד.

כל האלמנטים שהוזכרו הופכים את תכנון חדר הילדים לעניין מורכב שיש לתת עליו את הדעת.

עיצוב חדרי ילדים

שאלות מרכזיות שיש לשאול בעת עיצוב חדרי ילדים:

גיל הילד ?

האם בחדר מתגורר ילד אחד או יותר ?

האם החדר ישמש לצורך אחד מרכזי (כמו שינה) בעוד חדר אחר מוקצה למשחקים ואירוח, או האם כל הפונקציות יבוצעו באותו החדר ?

סוג התחביבים והעיסוקים של הילד – ישנם תחביבים המצריכים מקום אחסון מיוחד, או אביזרים ייחודיים. לעיתים ניתן לשלב את תחביב הילד בעיצוב החדר ולייצר חדר "סביב" נושא כמו טניס, כדורגל, בלט וכד'.

מהי רמת הסובלנות לחוסר סדר ?

זוהי שאלה קריטית עבור ההורים, המכתיבה את מבנה והיקף האחסון.

איזה אביזרים מבוקשים להשתלב בחדר מלבד מיטה וארון. למשל, טלוויזיה, מחשב, משחקי טלוויזיה, שולחן עבודה, מערכת שמע וכד'.

עד איזה גיל אנחנו מבקשים להשאיר את עיצוב החדר על כנו – זוהי חשיבה מקדימה קריטית לתכנון נבון לטווח ארוך.

חדרי ילדים מעוצבים

לאחר שנבדקו השאלות המקדימות הללו ניתן לתכנן באופן מדויק יותר את מבנה החדר ועיצובו, על פי הפרמטרים:

תאורה

עיצוב פנים על ידי חשמל בכלל ותאורה בפרט חייבים להיות בטיחותיים. התאורה צריכה להתאים עצמה לפונקציות השונות המבוצעות בחדר. מלבד גוף תאורה מרכזי, כדאי להתקין תאורת PL לקריאה על יד המיטה וכן ליד אזור העבודה. רצוי לשלב שני מפסקים, האחד לצד המיטה.

ארגונומיה

ארגונומיה היא מילת מפתח. אם מתכננים חדר לפעוט יש להביא בחשבון שולחן, כסא, מיטה, גובה מדפים וכד' המתאימים לגובהו ונגישים עבורו.

עיצוב חדרי ילדים ונוער

אישיות הילד, צרכיו, תחביביו וכושר היצירה שלו

כל אלה, צריכים לבוא לידי ביטוי בעיצוב החדר. שתפו את הילדים בתהליך העיצוב, תנו להם לבחור צבעים, פריטי ריהוט וכד'. סכמו ביחד על מקומות האחסון והקצו קיר שלם, או חלק מקיר שלם להיות "קיר קשקוש".

מזרון משובח, כסאות נוחים ושולחנות מעוצבים – גם לאחר שהכנסתם את כל אלה לחדר הילדים תגלו שהם משחקים, כן, כן, על הרצפה. בחדרי ילדים יש להשקיע בריצוף ו/או בחיפוי ידידותיים – פרקט ו/או שטיח הם מומלצים.

אם מדובר על פעוטות, יפה ככל שיהיה הרהוט ו/או הפריטים הנלווים, יש להעדיף את היפה אך הפרקטי גם יחד. חדרי ילדים מועדים לפורענות של צבעי גואש, פירורי במבה ושאר שאריות.

חדרי ילדים מעוצבים תמונות

פעוטות נוטים לייצר יצירות רבות ההופכות במהירה לערימות בלתי ניתנות לשליטה. הקצו פינת תליה מסודרת (לוח שעם גדול, למשל) שעליו יכול הפעוט לתלות את יצירותיו ולהחליף אותן מעת לעת. את היצירות המורדות ניתן לתייק ולאגור, או לחילופין לצלם במצלמה דיגיטאלית ו"לאגור" במחשב.

בעת תכנון ארון הבגדים שימו לב שבגדים שאתם מבקשים שהפעוט ילמד להוציא בעצמו יהיו מונחים בהישג ידו.

בסופו של דבר עיצוב חדרי ילדים ונוער צריכים להיות ידידותיים לדייר, תוצר של שיתוף פעולה משפחתי ועונים על צרכים ממוקדים. יש לשמור על הגבול העדין שבין שיתוף ויצירתיות לבין כניעה לגחמות ולקוות לטוב.

חדרי ילדים מעוצבים