עיצוב פנים לגיל השלישי

"הנשגב האמיתי הוא תמיד הפשוט והטבעי"(אדמונד בירך)

זוגות מבוגרים שהגשימו את חלום הבית צמוד הקרקע, גידלו את הילדים ונשארו בוילה גדולה וריקה, חוזרים כעת העירה, לביטחון והשקט של מגדלי היוקרה. דואגים לפתחים גדולים, שיאפשרו מעבר לכסא גלגלים, מוותרים על אמבטיה לטובת מקלחון מרווח ומכינים חדר לאירוח הנכדים, שבבוא הזמן יגור בו מטפל.

זה היה חלום אמריקאי שהפך גם לישראלי – בית צמוד קרקע מחוץ לעיר, עם גינה, גג רעפים אדום, מפלס או שניים, גינה ובעיקר הרבה שקט. אלא שאז הילדים גדלו, עזבו את הבית ונשארו בו זוג הורים מבוגרים, על סף הפנסיה או כבר בעיצומה. המרחבים גדולים וגם תחזוקת הבית והגינה כבר הולכים והופכים למעמסה. ובכן, החלום הבא הוא מעבר בחזרה אל העיר, אל מגדלי היוקרה שצומחים שם לגובה. אמנם רחוק מהגינה אליה התרגלנו, אבל מספיק רחוק גם מרעשי הרחוב. מספר החדרים מצטמצם, תחושת הביטחון מתחזקת, וכך בהרבה מהמגדלים ניתן למצוא את אנשי הגיל השלישי, שוויתרו על כמה חדרים לטובת נוחות של סלון גדול ויחידת הורים גדולה ומרווחת. על ידי מעצב פנים ניתן לנצל חלל קטן וליצור אשליה כי הוא גדול.

מעבר לבית חדש הוא כמובן הזדמנות מצויינת לרענן את המרחב ולהתאים אותו לצרכים החדשים של החיים שלנו. וגם אם המעבר לעיר מלווה בתחושה שהולכים לכבוש מחדש את הכרך הגדול, עיצוב פנים לגיל השלישי כדאי לחשוב גם כמה שנים קדימה ולהתאים את הבית גם לימים בהם נהיה מבוגרים יותר. למשל, לדאוג פתחים ולדלתות גדולים ורחבים יותר, כך שיאפשרו מעבר של כיסאות גלגלים, אם יהיה צורך בהם.

גם בתכנון החדרים כדאי לשים דגש על סלון רחב ופינת אוכל מרווחת, כדי לארח את המשפחה המתרחבת, ולצידן גם סוויטת הורים מפנקת, עם מירב הנוחות לזוג מתבגר. כדאי להשאיר חדר אחד לאורחים, למקרה שבו הנכדים באים להתארח. החדר הזה יוכל במידת הצורך גם להתאים למגורים של מטפל. כדאי לדאוג גם לחדר רחצה מרווח וגדול, שגם אליו ניתן להיכנס עם כסא גלגלים. רחצה באמבטיה כבר יכולה להיות משימה מורכבת ולכן עדיף מקלחון רחב. אבל אם יש מקום לשניהם, אפשר להשאיר גם אמבטיה.

מול מעצב פנים ניתן להיוועץ גם בתחום הריהוט, רצוי לוותר כמה שיותר על חפצים שיהיו מונחים על הריצפה. יהיה קל יותר להתנהל בבית אם לא יהיו על הריצפה חפצים רבים מדי, כמו למשל מנורות עומדות, אגרטלים גדולים, פסלים או עציצים. כך גם משימת השמירה על הנקיון תהיה קלה הרבה יותר. מעבר לבית כזה, קטן יותר מזה שגרנו בו, יחייב ויתור גם על חלק מהריהוט, כך שיהיה צורך בהפרדה, מיון, ובסופו של דבר גם ויתור על כל מה מה שלא באמת נחוץ לנו.

עיצוב פנים לגיל השלישי בתכנון הבית החדש יש להביא בחשבון גם הקצאת מקומות ושטחים לאיחסון, מבלי שהם יורגשו או יכבידו על החלל. יש הרבה דרכים להסוות שטחי איחסון. למשל, ארונות שישתלבו בתוך הקירות ובצבע הקיר וייעלמו בתוכו. ספסלים ופינות ישיבה יכולים לאחסן מתחתם חפצים רבים, גם במדפים וגם במגירות נשלפות. כל החשיבה צריכה להיות כזו, שתשרת אתכם בצורה הטובה ביותר גם בעוד עשרים שנה.

 

ואחרי שעשיתם את כל אלה, אפשר לצאת ולקרוע את העיר…