על טעם ועל ריח – עיצוב המטבח

המטבח – מדורת השבט המשפחתית שלנו – כבר מזמן אינו רק חלל פונקציונאלי שנועד לבישול בלבד. זהו מוקד ההתרחשות הביתית, לב ליבו של הבית והמוקד סביבו סב גם האירוח. מאחר ובדרך כלל הוא פתוח לעבר הסלון/חדר המגורים הוא הופך להיות גם מוקד לעשייה עיצובית.

העלייה ברמת החיים, סגנון החיים המשתנה, תרבות האירוח ותרבות הבישול העילי, כל אלה חברו ביחד על מנת ליצור מציאות של מטבח חדש, אחר, שהוא בעיקרו סמי-מקצועי. חלומות רבים ופנטזיות אינספור מושקעות במטבח וגם עלות הקמתו הגבוהה יחסית, הופכים את תכנונו למשהו שראוי להתעכב עליו.

 

עיצוב המטבח – היכולת ליצור מטבח "נכון" – כזה שהוא גם מרהיב ביופיו, אך גם עונה על הצרכים הפונקציונאליים היומיומיים של המשפחה – עולה ככל שהתכנון הוא מדוקדק יותר וגם מוקדם יותר. יכולת התמרון בתכנון מטבח, לאחר שהבית כבר עומד על כנו, היא נמוכה יותר מאשר כאשר התכנון מתחיל בשלב מוקדם יותר. עבור המטבח, אולי יותר מכל חלל אחר בבית, יש לבצע ניתוח מדוקדק של צרכי המשפחה מבחינת אורח חיים וקיבולת אחסון ולהתאים עבור צרכים אלה את שלל האלמנטים הנדרשים – ארונות, חשמל, אינסטלציה, משטחי עבודה וכד'.

 

מספר עצות שיהפכו את המטבח לחלל שנעים לשהות ולעבוד בו:

המטבח הוא חלל עבודה. גישה חופשית למוקדי העבודה חייבת להיות מתוכננת כך שתהיה חסכונית בתנועה ונגישה. בהמשך לכך נתיבי התנועה לכיוון משטחי העבודה צריכים להיות פנויים.

גבהים של משטחי עבודה, מתקני בישול ואזורי ישיבה צריכים להיות מותאמים למשתמשים.

בסמוך לכיריים ולכיור יש להשאיר לפחות חצי מטר של משטחי עבודה פנויים לצורך עבודת ההכנה של המזון.

מדיח הכלים צריך להיות מותקן בצמוד לשמאל או לימין הכיור על מנת למנוע את הצורך בהעברת כלים מטפטים בדרך אליו.

 

במידה וילדים משתמשים במכשירים שונים במטבח (כמו מיקרוגל), יש להתאים את מיקומם כך שיהיה נגיש גם להם.

מומלץ מאוד לנתח את סוגי האחסון השונים שנדרשים במטבח – כלי אוכל, מזון, כלי הגשה, כלי בישול וכד' ולתכנן את חלוקת שטחי האחסון בהתאם לצרכים אלה. מבנה האחסון נדרש גם לענות על הנגישות לחומרים וכלים על פי תדירות השימוש בהם.

יש להביא בחשבון הימצאות של כלים יוצאי דופן – סירים גדולים במיוחד, מכונת קפה וכד' ולהתאים עבורם את מבנה האחסון. בהמשך לכך, באזור אחסון כלי הבישול כדאי לעשות שימוש במגירות רחבות של 60 ס"מ.

 

חברות הפרזול השונות מציעות כיום מגוון עצום של אביזרים ואמצעים לאחסון – מגירות סכו"ם, מגירות מיוחדות לסירים, מדפים מיוחדים לאחסון בקבוקים, מדפים מיוחדים לאחסון חומרי ניקוי וכד'. כדאי להתעדכן באמצעי הפרזול החדישים.

תאורה היא אלמנט חשוב ביותר במטבח. אין מתסכל יותר מעבודה במטבח חשוך. לאחרונה החלו חברות המטבחים לשלב סרטי תאורת לד בארונות המטבח, על מנת להאיר את משטח העבודה.

 

גם במטבח ניתן ליצור אווירה ביתית ונעימה על ידי שילוב של פריטי נוי שונים, עציצים עם צמחי תבלין וטקסטיל משלים.

עיצוב המטבח מורכב מאד, מומלץ להיוועץ בבעל מקצוע.

בתאבון !!!

" ארכיטקטורה היא ביסודו של דבר אומנות של בזבוז המקום העומד לרשותך " ( פיליפ ג'ונסון )