עיצוב בצבע

" לא נזדקק עוד לתמונות, שכן נחיה בתוך אומנות מוגשמת " ( פיט מונדריאן )

מכירים את התחושה הזו? מעיפים מבט סביב ומתחשק פתאום שינוי. זה לא חייב להיות בסמיכות לחג או מועד כלשהו. פשוט מתחשק שינוי. מדמיינים כבר את פחיות הצבע, המברשת המטפטפת, העיתונים המפוזרים סביב. רגע. האם בחרתם את הצבע הנכון?

שינוי באמצעות צבע הוא אחד השינויים הקלים ביותר אך גם הדרמטיים ביותר בעיצוב הבית או העסק. לצבע כוח רב להשפיע על תחושות, תגובות ורגשות. הוא יכול להיות מעורר אך גם מדכא, משמח אך גם מעציב, מרגיע אך גם מעצים. צבע יכול להוות מקור של אור בחלל, למקד את תשומת הלב לפינה או חפץ נשכחים, בדיוק כשם שהוא יכול גם להבליע אזורים אותם לא רוצים להבליט. מכאן עוצמתו וחשיבותו של הצבע בחלל הביתי. ההחלטה על בחירת הצבע והגוון צריכה להיות קשורה, כמובן, לטעם אישי, אך יש גם להבין את השלכות הבחירה. האם אנו רוצים ליצור אווירה רגועה? האם אנחנו רוצים ליצור אפקט WOW? האם אנחנו רוצים לשדר יוקרה, או אולי רוחניות? לכן, עוד לפני טבילת המברשת כדאי לחקור מעט את עניין הצבע.

חברות הצבע השונות מציעות כיום מניפות צבעים הכוללות אלפי גוונים וכן גם אפשרויות שונות ליצירת אפקטים בצבע. כדאי לנצל את המציאות הזו על מנת לקחת נשימה ארוכה, להניח לרגע את המברשת ולקבל החלטה מושכלת שתוצאתה בעיצוב הפנים תהיה טובה לנו.

השימוש בצבע, יש לזכור, אינו נועד "לדחוף החוצה" את התכנון האדריכלי, או להחליף אותו. יחד עם זאת, שימוש נכון בצבע ובגוון יחזקו את הקו האדריכלי ויתמכו בו, יבליטו את יתרונותיו ויבליעו את חסרונותיו. מכאן, שבחירה בצבע ובגוון מסוימים הם לא רק אמירה עיצובית, אלא גם אמצעי, בדיוק כמו באיפור הפנים, לטשטוש או הבלטה של אלמנטים במרחב.

מספר עקרונות יכולים להיות לעזר בעת בחירת צבע. ראשית, חלומות כדאי להגשים אבל מי שחלם על צביעת כל קירות החדר בצבע דומיננטי, כדאי שיחשוב שנית. בצבעים עזים כדאי להשתמש במינון נמוך ומושכל, בדרך כלל על קיר אחד בלבד. אחרת מתקבלת תוצאה מעיקה וגם כזו היכולה להימאס לאחר זמן קצר. בנוסף, כדאי לזכור שצבעים כהים יוצרים תחושה של חלל קטן יותר מצבעים בהירים הנותנים תחושה של מרחב. בנוסף, קירות הצבועים במספר צבעים ממשפחות שונות (למשל, אדום, כחול, ירוק) יצרו אפקט דרמטי יותר מאשר צביעה בגוונים שונים של אותה משפחה (למשל, מספר טונים של כתום עד אפרסק). עצה נוספת – באמצעות שימוש בצבע ניתן להבליט אזור מסוים על חשבון אזור אחר. לדוגמא – נישה ובה מדפים עם אוסף אותו רוצים להדגיש הנצבעת בצבע דומיננטי, תסב את תשומת הלב מיידית אליה.

וכמובן, הבחירה בצבע ובגוון צריכה להשתלב עם השפה העיצובית הכללית של החלל. פריטי הריהוט, הטקסטיל וחפצי הנוי הנמצאים כבר בחלל, יכתיבו שימוש כזה או אחר בצבע, על מנת לקבל תוצר הרמוני ולא צורם.

אלמנט נוסף שיש להתחשב בו בעת בחירת הצבע הוא עניין התאורה. אחת הטעויות הנפוצות בתחום עיצוב הפנים, היא לבחור צבעים תוך התעלמות מהשפעת התאורה על מראה הצבע. התאורה היא הגורם ה"מחיה" או "מחוויר" את נראות הצבע. אם החדר מואר בתאורה מלאכותית, או אם החדר מואר באופן טבעי – עובדה זו משליכה באופן ישיר על נראות הצבע. לפיכך ובהמשך לזאת, יש לקחת בחשבון שדוגמת הצבע שראיתם בחנות עלולה להיראות באופן שונה לחלוטין אצלכם בבית. זאת ועוד, דוגמת הצבע הקטנה בחנות איננה משקפת את התחושה המתקבלת מאותו הצבע, כאשר זה פרוס על קיר שלם.

ובכן, אין להתייאש, רק לדעת לבחור נכון ואז לטבול את המברשת ולהתחיל לצבוע. אין כמו מראה עיניים של צבע טרי וניחוח חדר לאחר צביעה ליצירת תחושת רעננות והתחדשות.

ואל תשכחו, גם לבן הוא צבע, גם בלבן יש אמירה.

צביעה נעימה