חימום רומנטי

החורף הגיע סוף סוף לאחר שהתמהמה ארוכות וזה הזמן למי שטרם התכונן אל הקור, לחשוב על הדרך בה הוא מחמם את הבית. לצד שלל פתרונות חשמליים כמו מזגנים, תנורים ומפזרי חום, קיים גם הפתרון הרומנטי, הקמין אשר בניגוד לפתרונות הקודמים יכול להיות גם חלק מעיצוב הבית. הסוגים העיקריים הקיימים בשוק הם קמין עץ, קמין גז וקמין נפט כשהבחירה ביניהם תלויה, בסוג מקום המגורים, במבנה הארובה וברמת הבטיחות.

קמין העץ, הוא המוכר ביותר בדגמים הכפריים שלו. בדגמים המודרניים ניתן למצוא שלל עיצובים, כמו גם פתרונות בידוד ומערכות אוורור מתקדמות. היתרונות שלו הם המחיר הזול. החסרונות הם הצורך באספקת עצים שוטפת, לכלוך, רמת חום לא אחידה, זיהום סביבה, התעסקות רבה ותחזוקה לא פשוטה.

קמין גז – מתחבר לרשת הגז הביתית ומוכר בעיקר בדגמיו המודרניים למרות שניתן למצוא שלל עיצובים. הוא מוצמד לקיר חיצוני או לגג ומופעל באמצעות מתג. יתרונות: חיסכון באנרגיה, תחזוקה קלה ושימוש נוח.  הוא מתאים גם לבתים משותפים בזכות ארובה שמתחברת לקיר חיצוני ופולטת את הגזים מחוץ לדירה. החסרון הוא שהקמין חייב להיות צמוד לקיר חיצוני.

קמין הנפט – הוא היקר ביותר מבחינת הוצאות האחזקה, ההפעלה שלו פשוטה והוא מחמם במהירות חללים גדולים אך התקנתו מחייבת ארובה וצנרת שמובילה למיכל הזנה מחוץ לבית. בנוסף, קיים צורך בתדלוק שוטף והחלפת מיכל הנפט מדי כמה ימים.

קמין האתנול – ניזון מחומר דליק המופק מצמחים ונחשב לחומר ירוק. יתרונו הוא בכך שהוא אינו מצריך ארובה ומאפשר למקם את הקמין במקומות שונים בבית ואפילו לנייד אותו ממקום למקום.עם זאת קיימת מחלוקת באשר למידת ידידותו לסביבה בשל תהליך הייצור שלו. האתנול  זמין פחות יחסית לחומרים הפופולאריים להסקת הבית, וגם עלותו גבוהה יחסית.

טיפים:

חשוב להתאים את הקמין לחלל הקיים. קמינים ניידים יכולים להיות מוצבים כמעט בכל מקום, אלא שהמראה שלהם מודרני יותר ובכך הם מאבדים חלק מהאלמנט העיצובי. עם זאת זה כמובן עניין של טעם, ויש שיאמרו שדווקא העיצובים המודרנים מוסיפים עניין בדוגמאות והדגמים החדשים ולא מותירים אותנו מקובעים בקונספציה של פעם. קמינים הבנויים בצמוד לקיר או כחלק ממנו ניתן לשדרג ולהתאים לאופיו ולסגנונו של הבית בעזרת אריחי שיש או אבן ושלל עיטורים נוספים.

לסיכום: הקמין הוא אלמנט עיצובי משמעותי בעיצוב החלל. לכן חשוב שישתלב בעיצוב הכולל. מומלץ לקבוע את מיקום הקמין באמצע הבית ולהקציב חלל מספיק גדול מסביב לו.


וכמובן כדאי להיוועץ באיש מקצוע לקביעת מיקומם של הקמין והארובה כדי להגיע לניצול מרבי של אנרגיית החום שהם מפיצים.